Raamat, mis paneb naerma, nutma ja kaasa elama

Raamat kõigile raamatukoguhoidjatele, raamatusõpradele ja kõigile neile kes usuvad, et pealehakkamine on pool võitu!

Freya Sampson, „Viimane raamatukogu” tõlkinud Piret Lemetti, Eesti Raamat, 288 lk.Raamatukogud ja raamatupoed on mulle alati meeldinud. Raamatukogud on rahulikud, turvalised ja samas põnevad. Seega ei saa sugugi imeks panna, et mind tõmbab ka raamatute poole, milles on juttu raamatukogudest või raamatupoodidest.

„Viimane raamatukogu“ on südamlik lugu 28-aastasest raamatukoguhoidja abilisest June’ist, kes elab üksildast elu, ja raamatukogu on sisuliselt ainuke koht, kus ta inimestega kokku puutub. Tema elu kulgeb mööda väljakujunenud rada ja kõik June’i kunagised unistused – ülikooliõpingud, kirjanikuks saamine, maailmas ringi rändamine ja uute sõprade leidmine – kolisid ta ema liigvarajase surma järel riiulisse emast jäänud raamatute juurde. Kui tema töökohaks olevat Chalcoti küla raamatukogu ähvardab eelarvekärbete tõttu sulgemine ja selle maja kavatsetakse kohvikuketile maha müüa, pööratakse ta elu pea peale. Lihtsamaks ei tee asju ka see, et lõpuks ometi on silmapiirile ilmunud mees, kes June’ile pilku paelub. Kuidas sellest saaks üldse midagi tulla, kui June on nii kohutavalt häbelik, et peab end viimaseks naiseks maamunal, kes kellelegi huvi võiks pakkuda?

Külaelanikud ja raamatukogu püsikunded, kes kogukonna südameks oleva raamatukogu sulgemisega leppida ei taha,  moodustavad selle kaitsmiseks ühingu. Ka June otsustab viimaks end kokku võtta ja asjas kaasa lüüa, ehkki ta ähvardatakse selle eest vallandada. Nagu elus tihti ette tuleb, on kõige raskem esimese sammu tegemine, mugavustsoonist väljamurdmine. Ema surmast saadik lükata-tõmmata olnud June, kes on alati taltsalt teiste tahtele allunud, sest nii on lihtsam, peab korraga tegutsema hakkama. Kuna tema lemmikraamat on Roald Dahli „Matilda“, leiutab June end mõttes selle atsaka kangelanna rolli pannes kõikvõimalikke nippe, millega avalikkuse tähelepanu raamatukogu ähvardavale saatusele tõmmata. Selle käigus sõbruneb ta raamatukogu kaitsmise ühingu värvikate liikmetega, kes millegi ees risti ette ei löö.

Raamat kõigile raamatukoguhoidjatele, raamatusõpradele ja kõigile neile kes usuvad, et pealehakkamine on pool võitu!

Piret Lemetti, tõlkija

Digiread

- Reklaam -spot_img

Jaga oma arvamust raamatu kohta

Palun sisesta oma kommentaar!
Palun sisestage oma nimi siia